Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Yeni Malatyaspor Takımı’nın Tarihi ve Başarıları

1 hafta önce
73 kez okundu
Yeni Malatyaspor Takımı’nın Tarihi ve Başarıları

Malatya merkezli bir spor kulübü olan Yeni Malatyaspor; Süper Lig’in yeni ekiplerinden olması ile kendini duyurmuştur. Sarı ve siyah renkleri ile amblemini ve formalarını oluşturan Yeni Malatyaspor; iç saha maçlarını da Malatya İnönü Stadyumu’nda oynamaktadır.

 

İlk olarak 1986 yılında varlık göstermeye başlayan ve ilk ismi olarak da Malatya Belediyespor olarak maçlara çıkan spor takımı; renkleri olan turuncu ve beyaz unsurları ile de amatör kümede varlık göstermeye başlamıştır. Amatör kümeden iki yıl içerisinde çıkma başarısı gösteren Malatya Belediyespor; 2. Lig’de mücadele etmeye başlamıştır. 1997-1998 yılında 3. Lig’e çıkan ve 1998-1999 sezonunda da 3. Lig’de şampiyon olan Malatya Belediyespor; başarılı bir süreç geçirmiştir. Önceki makalemiz olan Sivasspor Takımı’nın Tarihi ve Başarıları adlı makalemizi buradan inceleyebilirsiniz.

Malatya Belediyespor bu hızlı çıkışını uzun sürdüremeyerek; 1999-2000 senesinde tekrardan 3. Lig’e gerilemiş; 2000-2001 sezonunda ise amatör kümeye düşmüştür.
Amatör ligden çıkabilmeyi ancak 2006-2007 sezonunda başarabilen Malatya Belediyespor; bu çıkışını 2007-2008 sezonunda da göstererek 2. Lig’de boy gösterme imkanı yakalamıştır. Aynı sezonda tekrardan 3. Lig’e gerileyen Malatya Belediyespor; bir yıl sonra yeniden İkinci Lig’e yükselerek inişli çıkışlı bir grafik sergilemişlerdir.

 

12 Mayıs 2012 tarihinde yapılan kongre ile Malatya Belediyespor ismi hakkında değişikliğe gidilmiş olup; ortaya Yeni Malatyaspor Spor Kulübü çıkmıştır. Renkleri sarı ve siyah olarak belirlenen yeni spor kulübünün üçüncü rengi ise kırmızı olarak kararlaştırılmıştır.

 

Yeni Malatyaspor takımı 2014-2015 yılında 2. Lig Beyaz Grubu şampiyon olarak tamamlamış ve tarihinde ilk kez 1. Lig’e çıkma başarısı da göstermiştir. Başarılı sonuçlarla gündeme gelen Yeni Malatyaspor; 2016-2017 sezonunda 1. Lig’i de ilk sırada tamamlayarak Türkiye Süper Ligi’nde boy gösterme imkanı ile karşı karşıya gelmiş oldu. Majör liglerin ve Avrupa Karşılaşmaları’nın maç özetlerini sitemizden takip edebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.