Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Galatasaray Kulübü Ne Zaman Nasıl Kuruldu? Başarıları Renkleri Ve Simgesi

10 ay önce
829 kez okundu
Galatasaray Kulübü Ne Zaman Nasıl Kuruldu? Başarıları Renkleri Ve Simgesi

Galatasaray Kulübü Ne Zaman Nasıl Kuruldu? Başarıları nelerdir? Renkleri Ve Simgesi nereden gelir? Tarihler 1 Eylül 1905’i gösterir. Birkaç yaramaz lise öğrencisinin derste yaptıkları muhabbet sırasında bir fikir doğar. Her güzel fikir gibi zamanla büyüyen bu fikir şimdi ülkemizin en büyük takımlarından birisi haline geldi. Kuruluşu da tarihi de oldukça açık olmasına rağmen her nasılsa halen üzerinde oldukça çok komplo teorisi olan belki de tek takımdır Galatasaray.

Bir Grup Öğrencinin Dersi Kaynatması

O zamanlar “Mekteb-i Sultani” olan şimdiki Galatasaray Lisesi… Bir sınıfta Mehmet Ata Bey ders anlatır. Arka sıralarda birkaç yaramaz konuşurlar. Bunları gören Mehmet Ata Bey ses çıkarmaz. Çocuklar kendi aralarında biraz daha konuşlar. Bunların içlerindeki bir çocuğun adı da Ali Sami Yen’dir. O zamanlarda İstanbul içinde farklı azınlıkların ya da yabancıları oynadıkları bir “Gâvur Adeti” vardır. O derste konuşulan şey tam olarak o şeydir.

Galatasaray’da Spor Ve Kuzulu Pilavlar

Kuruluşu 2. Beyazıt’a kadar dayanan Galatasaray Lisesi, 1800’lü yılların sonuna doğru batılı anlamda modern bir okul yapısına kavuştu. Daha sonra Monsieur Curel, okul müfredatına beden eğitimi ve jimnastik dersleri koyar. Hatta bir de jimnastik bayramı yapar ve öğrenciler arasında çeşitli müsabakalar düzenlenir. Kazanan öğrencilere farklı hediyeler, madalyalar verilir. Müsabakaların sonunda ise tüm öğrencilere kuzulu pilav dağıtılır. Bu çalışmalar Ali Sami Yen ve arkadaşını da etkiler. Ancak içlerindeki tarif edemedikleri bir heyecan vardır ve bu onların aklını adeta kemirir.

Futbol Oynayan Yabancılar

O sıralar Kadıköy civarında yabancıların kurduğu ve kendi aralarında oynadıkları bir top oyunu vardır. Bu gençlerin aklını işte kemiren şey tam olarak budur. Öğrenciler derste bir futbol takımı kurmak ve oynamak isterler. Derste kendi aralarında akıllarına spor kulübü açmayı koyan gençler hemen işe koyulur.

Zorluklar İçinden Yükselen Bir Takım

Aynı yıl kurulan takımın adını “Gloria” ya da “Audance” koymak isteyen Ali Sami ve arkadaşları ilk maçlarını bir Rum takımıyla yaptı. Bu maçı 2 – 0 kazandılar. Daha sonra taraftarların kendileri için “Galata Sarayı Efendileri” dediklerini işittiler. Ve Galatasaray olarak takımın adı kaldı. İlk adı “Galatasaray Terbiye-i Bedeniye Kulübü” olarak kayıtlara geçti. 1912 yılında meclisten cemiyetler yasası geçtiğinde kurucu olarak Mekteb-i Sultani öğrencilerinden 889 numaralı Ali Sami Yen el yazısıyla liste hazırlar. Asım Tevfik Sonumut, Emin Bülent Serdaroğlu, Celal İbrahim, Reşat Şiryanizade, Bekir Sıtkı Bircan, Refik Cevdet Kalpakçıoğlu ve Abidin Daver kurucu üyeler olarak kayıtlara geçer. Ancak o yıllarda her hafta sporculardan birer kuruş alınır. Ali Sami futbol topuyla ilgilenir ve Cevdet Kalpakçıoğlu da formaları yıkar.

Futbol İçin Kurulan İlk Takım

O dönemler bir Türk futbol takımı henüz yoktur. Beşiktaş’ta bir jimnastik kulübü var (Şimdiki BJK) ancak onlar da futbol oynamıyordur. Bu durumu anlatırken Ali Sami Yen şu cümleleri kurar; “Amacımız İngilizler gibi düzenli halde oynamak ve bir renge, isme sahip olmak, Türk olmayan takımları yenmek.”

Renkleri Ve Simgesi

Renkleri için bazı kaynaklar Galatasaray Lisesi’nin kurucusu olan Gül Baba’dan geldiğini söyler. Ali Sami ise renk ararken bir kumaşçıda gördüğü vişne kırmızısı ve turuncuya yakın bir sarıdan etkilendiğini söyler. Bunlardan önce kırmızı beyaz olan renkleri daha sonra siyah sarıya dönse de çok tutmaz ve sarı kırmızıda karar kılınır. Ayrıca ilk sembolü ağzında futbol topu taşıyan bir kartaldı. Ancak bunun değişmesi gerektiğini düşünen yöneticiler daha sonra 1923 yılında yine mektepli Ayetullah Emin “Gayın ve Sin” harflerini geometrik bir düzenle kompoze etti. Çok sevilen bu amblemi kullanan takım, Latin hafrlerine geçinde düzeni hiç bozmadı ve bu günkü GS harflerini bu düzene göre yerleştirdi.

Başarıları

Kuruluşundan itibaren tam 20 defa lig şampiyonu olan takım aynı zamanda 17 defa da Türkiye Kupası ve 15 defa da Türkiye Süper Kupası kazandı. Bu kupalarla dördüncü yıldızı takan ilk takım olma özelliğini kazandı. Ayrıca 2000 yılındayken UEFA Kupası ve UEFA Süper Kupası kazandı.

2004 yılında Polonya’da yapılan 23 yaş altı kürek şampiyonasında ülkemize kürek çekme alanında ilk şampiyonluğu yine Galatasaray sporcuları getirdi. Yine 2008 yılında kadın basketbol takımı Avrupa Şampiyonu oldu. 2008 yılında ise tekerlekli sandalye basketbol turnuvasında dünya şampiyonu oldu. 2016 yılındaki basket bol şampiyonasında ise Avrupa şampiyonu oldu.

Her ne kadar ilk olarak futbol üzerine kurulsa da karate de dahil pek çok alanda şampiyonluklar ve dereceler kazandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.