Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Fenerbahçe Kulübü Ne Zaman Nasıl Kuruldu? Kuruluş Amacı Ve Başarıları

10 ay önce
884 kez okundu
Fenerbahçe Kulübü Ne Zaman Nasıl Kuruldu? Kuruluş Amacı Ve Başarıları

Adını Türkiye Futbol Tarihine altın harflerle yazdıran Fenerbahçe, 1907 yılının bahar aylarında kuruldu. Kuruluş tarihi tam bilinmese de Mustafa kemal Atatürk’ün kulübü ziyaret ettiği 3 Mayıs tarihi kuruluş tarihi olarak kabul edilir.Türkiye’de sayısız kupa ve başarı kazanan Fenerbahçe ilginç bir kuruluş hikayesine sahip.

Kadıköy’de Bir Evde…

1907 yıllarına kadar henüz futbol adına bir takım yoktu. Zaten o yıllarda futbola sıcak bakılmazdı. Ancak biri Beşiktaş’ta diğeri Galatasaray’da iki spor kulübü kurulmuştu. Bu sırada İstanbul içinde yabancı futbol takımları maçlar da yapıyordu. Tam da bu sıralarda Kadıköy’ün Moda semtinde Başpınar Sokaktaki 3 numaralı evde bir toplantı yapılır. Ziya Bey, Ayetullah Bey ve Enver Necip Bey bu toplantıda bazı kararlar alırlar. İşte futbol tarihimizin üç büyüklerinden Fenerbahçe böyle kurulur.

Ve Ezeli Rekabet Başlar

Futbol kulübü olarak başlayan Fenerbahçe bir diğer futbol takımı olan Galatasaray ile kurulduğu tarihten itibaren büyük bir rekabete başlar. Ancak ortak oldukları tek bir nokta vardır ki o da yabancı takımları yenmek ve onların şampiyonluklarını bitirmek. Bu konuda da 1912 yılından sonra çok büyük başarılar gösterirler. Ancak bu iki rakibin anlaşamaması sonucu İstanbul Ligi iki guruba ayrılır. 1914 – 15 sezonunda İstanbul Ligi şampiyonu Fenerbahçe ile İstanbul Futbol Birliği Ligi şampiyonu Galatasaray bu günkü Şükrü Saraçoğlu stadında gerçek şampiyonu belirlemek için karşılaşırlar. Bu karşılaşmanın galibi 3 – 1 maçı kazanan Fenerbahçe olur.

Kuruluş Amacı

Kulüp kuruluş tüzüğünde farklı amaçlar belirtir. Özellikle ikinci, üçüncü maddeler çok ilginçtir. İkinci madde: “Kulübün amacı; memlekette bedeni ve fikri terbiyenin yaygınlaşmasını sağlamak. Vatan gençlerini vatanın korunmasına hazırlamak, askeri seferberliklere ve zorluklara karşı hazırlamaktır.

Üçüncü madde: “Özellikle askeri beden eğitimlerinin yapılmasını, milli oyunların yaygınlaştırılmasını disiplinli bir şekilde geliştirilmesinde çalışacak. Kaybolan tecrübelerin kazanılmasına uygun amatör şubeler kurulmasına çalışacaktır.” yazar.

Birinci Dünya Savaşından Kurtuluş Savaşına

Kuruluş amacında da belirtildiği gibi savaş zamanına gençleri hazırlamaya çalışan Fenerbahçe, özellikle Çanakkale cephesinde çoğu üyesini şehit verir. Bu özelliğinden dolayı 3 Mayıs 1918 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk kulübün Kuşdili Lokalini ziyaret eder. O tarihten itibaren yabancı takımları yenmek üzere maç yapan Fenerbahçe özellikle kurtuluş yılları zamanında halka başarılarıyla büyük moral kaynağı olur. Özellikle İstanbul işgal edildiği yıllarda toplamda Türk takımlarıyla yabancı takımlar 80 maç yapar. Bu maçların da sadece 30 tanesini Fenerbahçe yapar. Büyük başarılar kazanan Fenerbahçe bu sayede o günden beri çok büyük bir taraftar kitlesine sahip oldu. Öyle ki 1920 yılında Fenerbahçe maçlarını 6 – 7 bin kişi izliyordu.

İlkler Ve Ünlü İsimler

Şimdiki Taksim Meydanı yakınındaki Taksim Stadında ilk defa gece maçı oynandı. 9 Eylül 1939 tarihinde saat 21.00’da Fenerbahçe – Beyoğluspor arasında oynan maçı Fenerbahçe 4 – 2 kazandı.

Ayrıca 1929 yılında CHP bir turnuva düzenledi. 10 yıl boyunca en çok galip olan takıma bir İstanbul Şildi verilecekti. 7 sezon sonunda Fenerbahçe 4 kez şampiyon olunca bu şilt Fenerbahçe’ye verildi.

Ayrıca ilk defa Türkiye’ye bir atletizm madalyasını da Fenerbahçeli atlet Ruhi Sarıalp getirdi. 1948 Olimpiyatlarında üç adım atlamada bronz madalya kazanmıştı. Ayrıca Türkiye’nin yurtdışındaki ilk kupasını 1967 yılında balkan şampiyonluğu ile Fenerbahçe aldı.

Amblemi ve Renkleri

İlk olarak Fenerbahçe Burnu’ndaki deniz feneri ve sarı beyaz renkler kullanılır. Kulüp ismi zaten kurulan semt olan Fenerbahçe’den alınmıştır. Ve renkleri de papatyalardan alınır. Daha sonra Solaçık Hikmet resim becerisini de kullanarak bu günkü kullanılan amblemi çizer ve çok sevilen bu amblem halen kullanılır.

Başarıları

Fenerbahçe; 19 Lig, 6 Türkiye Kupası, 3 Türkiye Süper Kupası, 6 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 8 Başbakanlık Kupası, 16 İstanbul Kupası, 6 Milli Küme, 3 Türkiye Futbol Şampiyonası, 2 Atatürk Kupası, 1 Spor Toto Kupası kazandı.

Ayrıca Fenerbahçe kurulduğu günden bu yana 35 basketbol şampiyonluğu kazandı.

Bu ve diğer başarılarla sadece futbolda değil diğer dallarda da büyük başarılar kazanan Fenerbahçe hemen her alanda futbolda olduğu gibi Galatasaray ile kıyasıya rekabet ediyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.