Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Beşiktaş Kulübü Ne Zaman Nasıl Kuruldu? Başarıları Ve Karakartal’ın Hikayesi

10 ay önce
874 kez okundu
Beşiktaş Kulübü Ne Zaman Nasıl Kuruldu? Başarıları Ve Karakartal’ın Hikayesi

Türkiye’nin en eski kulübü Beşiktaş ne zaman ve nasıl kuruldu merak ettiniz mi? Beşiktaş’ın başarılarını biliyormusunuz? Bir asırdan fazla zamandır spor tarihimizde yer alan Kara Kartallar’ın hikayesini merak ettiniz mi? Beşiktaş ile Şeyh Şamil arasında bir ilişki olduğunu biliyor muydunuz?
20. Yüzyılın Başlarında…
Futbol… Anlatılanlara göre Aztek uygarlığında bile futbola benzer bir oyun oynanıyordu. Ancak tarihimizde futbol o kadar eskiye gitmiyor. Henüz 20. Yüzyıl başlarında Osmanlı içinde spor faaliyetleri pek az hatta yok denecek kadar azdı. Geleneksel sporlardan güreş, cirit gibi farklı sporlar farklı yörelerde yapılırdı. Okçuluk gibi sporları da herkes yapamazdı. Ancak batılılaşma hareketleriyle Avrupa’ya giden öğrenciler, ya da seyahate giden tüccarlar, bürokratlar sporu yavaşça Osmanlı topraklarına taşıdılar.
Şeyh Şamil’in Torunları…
Bilmeyenlerin çok şaşıracağı bir detay var. Şeyh Şamil’in birkaç nesil sonrası torunlarından olan Şhaplı Osman Ferit Paşa, o zamanlar Medine muhafızıdır. Takvimler 1902 yılını gösterdiğinde İstanbul Beşiktaş’ta Serencebey Semtindeki konağında bir hareketlilik vardır. 22 kişi bu konağa sürekli gelip giderler. O zamanlar toplanmak yasak olduğu için buraya bir baskın düzenlenir. Ancak sonradan anlaşılır ki burada toplanan 22 kişi güreş, boks gibi bazı jimnastik çalışmaları yapmak için belirli günlerde toplanıyorlar. Daha sonra o dönemin padişahı 2. Abdülhamit özel bir ferman yayınlayarak bu topluluğa jimnastik yapma izni verir. İşte o 22 kişi bugün ülkemizin en büyük spor kulübünün temelini atmıştır.

İlk Spor Kulübümüz Kurulurken

Futbol oynamak o zamanlar hoş karşılanmıyordu. Bu yüzden karakola düşen 22 kişilik gurup özel izinle halter, barfiks, boks, güreş gibi aletli ve aletsiz jimnastik hareketleri yapak için bir araya geldi. Beşiktaş’ın ilk ve kurucu başkanı da Medine Muhafızı olan ve Şeyh Şamil neslinden gelen Şhaplı Osman Ferit Paşa’nın oğlu Mehmet Şamil Şhaplı oldu. İşte BJK adındaki “J” bu jimnastik izni ile gelir. Daha sonra takvimler Mart 1903 tarihini gösterirken spor tarihimize yeni bir sayfa açılır. Özel bir izinle Beşiktaş Bereket jimnastik Kulübü kurulmuştur. Kulüp ilk kurulduğu yıllarda çoğunluğu Kafkas kökenli sporculardan oluşuyordu ve zamanla büyük ilgi görmesiyle her kesimden sporcu bu kulübe dahil oldu. İlk isimdeki “bereket” kelimesi ise kulübün kurulmasında büyük emekleri ve yardımı olan Şhaplı Osman Ferit paşanın babası Bereketiko Hasan Bey ve dedesi Mirzaiko Bereket Beylere ithafın olunmasından gelir. Bir süre böyle devam eden kulüp 13 Ocak 1910 tarihinde Beyoğlu Kaymakamı Muhittin Bey kulüp adını hem değiştiriyor hem de tescil ettiriyor. O tarihten sonra kulüp adı Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü olarak tescilleniyor.
Beşiktaş’ın İlk Renkleri Ve Arması
İlk zamanlar amatör ve geleceğe yönelik bir amaç gütmeyen takım 1910 tarihine üyelerini 22’den 150’ye çıkarmıştı. Bu da yeni konuyu gündeme getirdi. Mehmet Şamil Bey, kurucu heyeti toplar. Elinde eski okuluna ait bir rozet vardır. Daha sonra kısa bir konuşma yapar ve kurucu heyet kulüp için bir arma yapılmasını kararlaştırır. 1908 yılına kadar armanın üst tarafında miladi 1903 ve altında Osmanlıca “Beşiktaş” yazardı ve armadaki yıldız da 6 köşeliydi. Ayrıca Beşiktaş’ın ilk renklerinin kırmızı beyaz olduğunu gösteren, ancak balkan savaşındaki yastan dolayı siyah beyaza döndüğünü gösteren araştırmalar var. Yine de Beşiktaş’ın 100. Yıl belgeselinde bu kabul edilmemiş ve kuruluşundan beri hep siyah beyaz renkleri kullandığı vurgulanmıştır.

Kara Kartal Adı Nereden Gelir?

19 Ocak 1941 tarihindeki bir maçta Mehmet Galin adında bir taraftar tezahürat yaparken “Haydi Kara Kartal…” tarzında tezahüratlar yapar. O tarihten itibaren Beşiktaş, Kara Kartal olarak anılır. Beşiktaş Türkiye’de Süper Lig TFF tarafından 1958 yılında başladığı kabul edilir. Bu tarihten önce Beşiktaş, 1955 – 56 ve 56 – 57 sezonunda şampiyon oldu.
Başarıları
Bir asırlık tarihinde bir müze açacak kadar çok kupa kazanan Beşiktaş;
• 14 Süper lig,
• 9 Türkiye Kupası
• 6 Başbakanlık Kupası
• 8 Cumhurbaşkanlığı Kupası
• 4 Türkiye Futbol Şampiyonası
• 11 İstanbul Kupası
• 3 Milli Küme
• 2 İstanbul Profesyonel Ligi
• 2 İstanbul Türk İdman Birliği Ligi
• 4 Spor Toto Kupası
• 1 Atatürk Kupası
• 1 Pazar Ligi
Kupalarını kazandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.