Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Barcelona Takımı’nın Tarihi Başarıları Katalanlar Ve Kastilyalılar

2 hafta önce
544 kez okundu
Barcelona Takımı’nın Tarihi Başarıları Katalanlar Ve Kastilyalılar

FC Barcelona (tam adıyla Futbol Club Barcelona ya da takma adıyla Barça), İspanya’nın Katalonya özerk bölgesindeki Barcelona şehrinde bulunan futbol kulübü olmaktadır. Barcelona, 1899 yılında, İsviçreli, İngiliz ve İspanyol bir grup tarafından kurulmuş bulunmaktadır. Katalan bölgesini temsil eden Barcelona adı, bu bölge ile özdeşleşmiş bulunmaktadır. Bu nedenle Barcelona denildiğinde Katalunya, Katalunya denildiğinde de Barcelona akla gelmektedir. Barcelona Futbol Kulübü’nün sloganı, “Més que un club” (“Bir kulüpten daha fazlası) cümlesi ile karşımıza çıkmaktadır. Barcelona marşı ise, Josep Maria Espinás tarafından bestelenmiş olan Cant del Barça olarak bilinmektedir.

 

Barcelona Hakkında

 

Barcelona, La Liga’da küme düşmeyen üç kulüpten birisi olup, Real Madrid ile beraber İspanyol futbolunun en başarılı kulübü olmaktadır. 1928 yılında kurulan İspanyol Profesyonel Futbol Ligi La Liga’nın on kurucu üyelerinden birisi de Barcelona’dır. Barcelona, 1929 yılında ligde şampiyon olup, La Liga’nın ilk şampiyonu olma unvanını elde etmiş bulunmaktadır. Barcelona Futbol Kulübü’nün İspanya’da 24 La Liga şampiyonluğu, 27 İspanya Kupası, 10 İspanya Süper Kupası, 4 Eva Duarte Kupası ve 2 Lig Kupası şampiyonluğu bulunmaktadır. Aynı zamanda Avrupa’nın en başarılı futbol kulüpleri arasında yer alan Barcelona’nın 12’si Avrupa kupalarında olmak üzere, 16 uluslar arası kupası bulunmaktadır. Bu kapsamda 5 Şampiyonlar Ligi Kupası, 4 Kupa Galipleri Kupası, 3 Fuar Şehirler Kupası (günümüzdeki adıyla Avrupa Ligi), 5 UEFA Süper Kupası ve 2 Dünya Kulüpler Kupası Barcelona’nın müzesinde yer almaktadır. Aynı zamanda Barcelona 1995 yılından bu yana, her sene Avrupa arenasında mücadele etmektedir.

 

Barcelona ile Gelen Bir İlk

 

Barcelona Futbol Kulübü 2009 yılında katılmış olduğu 6 turnuvanın 6’sında da şampiyon olarak bir ilke imza atmış bulunmaktadır. Barcelona 2009 yılında Şampiyonlar Ligi Kupası, UEFA Süper Kupası, La Liga Kupası, İspanya Kral Kupası, İspanya Süper Kupası ve FIFA Dünya Kulüpler Kupası ile şampiyonluğa ulaşmış bulunmakta ve böylece bu alanda kırılması zor bir rekorun sahibi olmaktadır.

 

Katalanlar ve Kastilyalılar

 

Barcelona ile Real Madrid takımları arasında yaşanan ezeli rekabete El Clásico denilmektedir. Bu rekabet yalnızca futbol alanında görülmekle kalmayıp, İç Savaş yıllarında siyasi alanda da boy göstermiş bulunmaktadır. Bu nedenle Katalanlar ve Kastilyalılar arasında kültürel ve siyasi gerilimler baş göstermiştir. Francisco Franco döneminde Katalanlar başta olmak üzere tüm bölgesel kültürlere baskı politikası uygulanmış ve İspanyolca dışındaki tüm dillerin konuşulması yasaklanmıştır. Bu dönemde FC Barcelona Katalan halkının sembolü haline gelmiş ve “Més ques un clup” (“Bir kulüpten daha fazlası”) sloganıyla anılmaya başlanmıştır. Barcelona’nın muhalefeti simgelediği İç Savaş döneminde Real Madrid de baskıcı merkeziyetçilik anlayışın ve faşist yönetimin bir simgesi olarak görülmüştür. Günümüzde ise bu rekabet sadece sportif anlamda sürmekte ve futbolcu transferleri, kupa şampiyonlukları, mali gelir gibi alanlarda kendini göstermektedir.Önceki makalemiz olan Real Madrid Kralın takımı adlı makalemizi buradan inceleyebilirsiniz.

 

El Derbi Barceloní

 

Barcelona’nın kendisiyle aynı şehri temsil eden rakibi Espanyol ile oynamış olduğu maçlara El Derbi Barceloní denilmektedir. Franco rejimi sırasında geleneksel olarak, özellikle Barcelona vatandaşlarının büyük çoğunluğu tarafından Espanyol, Barcelon’nın devrimci ruhuna tezat olarak merkezi otoriteye uyum sağlayan bir kulüp olarak görülmüştür.

 

El Derbi Barceloní adlı yerel derbide Barcelona’nın Espanyol’a karşı ezici bir üstünlüğü bulunmaktadır. Espanyol, son olarak Barcelona’yı 2008-2009 sezonunda yenmeyi başarabilmiştir. 1950-1951 sezonunda Espanyol Barcelona’yı 6-0 gibi farklı bir skorla yenmiştir. İki takım arasında oynanmış olan 152 maçta, Barcelona 84 galibiyet, Espanyol 34 galibiyet almış olmakla birlikte, kalan 34 maçta da beraberlik sonucu ortaya çıkmıştır. Oynanan bu maçlarda Barcelona Espanyol’a 278 gol atmışken, Espanyol da Barcelona’ya 171 gol atmış bulunmaktadır.Majör liglerin ve Avrupa Karşılaşmaları’nın maç özetlerini sitemizden takip edebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.